Dobrovolnictví

V rámci Domova pro seniory Krnov působí dobrovolníci, kteří docházejí za klienty služby kdykoli v průběhu dne. Působení dobrovolníků v naší organizaci zaštiťuje Slezská diakonie – Dobrovolnické centrum Krnov.

Dobrovolnici, kteří přicházejí do našeho zařízení se mohou věnovat individuálním nebo skupinovým aktivitám se seniory na dvou sociálních službách: domově pro seniory, domově se zvláštním režimem.

Často se stávají společníky, důvěrníky našich seniorů a prožívají s nimi krásný čas. V rámci aktivit mohou hrát společenské hry, povídat si, jít na procházku, pomáhat při každodenních činnostech běžného života. Dobrovolníci nám pomáhají chystat různé společenské akce pro seniory. Jsou neocenitelnou pomocnou rukou našeho Domova.

Příběhy klientů:

„Jmenuji se Milan V. a bydlím v Domově od r. 2013. Jsem společenský a rád si zajdu posedět do jakékoli hospůdky, když mám příležitost.  Klubovny v Domově mě moc nebaví, jelikož si mezi seniory připadám příliš starý. Mám rád okolo sebe mladé lidi, s kterými mohu diskutovat o aktualitách běžného života. Jsem odkázán na invalidní vozík, který sám na případné vycházky nedokážu ovládat. V tomto ohledu potřebuji pomoci. Chtěl bych dobrovolníka, který by si se mnou popovídal, poseděl a probral životní radosti i starosti. Domnívám se, že bychom se mohli společně obohatit. Vždyť i já mám spoustu životných zkušeností, které bych chtěl někomu sdělit. Životního elánu mám vagón J“

„Jmenuji se Jiřina N. a bydlím v Domově již deset let. V Domově se mi líbí. Moje rodina bydlí daleko a přijíždí zřídka. Postupně se můj zdravotní stav zhoršuje. Jednou je lepší den a jednou je horší den. Občas navštěvuji klubovnu v Domově. Uvítala bych dobrovolnici „společnici“, která mě bude navštěvovat na pokoji převážně dopoledne. Můžeme si spolu zajít do města a zažít spoustu legrace. To, že jsem v Domově, přece ještě neznamená, že nemám chuť žít a radovat se z maličkostí.“

 

Příběh dobrovolníka:

„Jmenuji se Jarka a ráda chodím mezi veselé lidi, což senioři v Domově Krnov jsou. Vytváříme různé výrobky, kterými poté obdarováváme návštěvy, vystupující děti a kohokoli dalšího, kdo k nám s dobrým srdcem zavítá. V klubu se seniory zpíváme písničky, doplňujeme různé říkadla, luštíme křížovky a povídáme si o významných dnech. Občas s klienty vyrazíme na výlet nebo procházku. V Domově se mi líbí.“  Jarka H.